Festiwal Nauki i Sztuki na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku
Festiwal Nauki i Sztuki na Wydziale Sztuki Lalkarskiej odbywał się w dniach 20 i 21 maja 2017 – w przestrzeni Teatru Szkolnego im. Jana Wilkowskiego oraz sal dydaktycznych, gdzie widzowie mieli możliwość obejrzeć projekty sceniczne i etiudy realizowane przez studentów Akademii Teatralnej w trakcie kolejnych lat nauki.
Obydwa festiwalowe dni otworzył pokaz najnowszego spektaklu dyplomowego, zrealizowanego przez studentów IV roku, w reżyserii Katy Csató z Węgier. Przedstawienie "Kiedy urodziłam się po raz pierwszy" opowiada historię każdego i każdej z nas od momentu narodzin do... momentu narodzin. W spektaklu nie pada ani jedno słowo, za to artyści wykorzystują różnorodne techniki teatru lalek, światło i muzykę, by stworzyć oniryczną opowieść ludzkim losie.
Kolejna propozycja stanowiła zaproszenie do teatru… wyobraźni. Tym razem w zaciemnionej sali teatralnej widzowie mieli możliwości wysłuchać słuchowiska zrealizowanego przez studentów III roku na podstawie sztuki "Czarne nie są złe" autorstwa Magdaleny Wleklik. To komedia dla dzieci, w której filozofujący kundel Tadzio szuka swojej wymarzonej właścicielki... o czarnych włosach.
Sobotnie i niedzielnie popołudnie otworzył pokaz etiud w wykonaniu studentów II roku, pokazujących swoje osiągnięcia w "Grze aktora lalką stolikową". Była to wyjątkowa okazja, by podejrzeć studentów w trakcie procesu twórczego i dydaktycznego. Z pokazu "Wszystko gra, czyli przepis na formę" widzowie mogli się dowiedzieć, czym jest lalka stolikowa, w jaki sposób można z nią pracować, a także przekonali się, że paliwem działań twórczych jest przede wszystkim nieskrępowana wyobraźnia.
Obydwa festiwalowe dni w WSL zakończyły się występem studentów III roku ze spektaklem "Faust" – przewrotną, zabawną, ale i podszytą dramatem historią pisarza, który choć marzy o stworzeniu wiekopomnego dzieła to nie może poradzić sobie z otaczającą rzeczywistością. Spektakl powstał w oparciu o współczesny dramat, którego autorem jest Tomasz Man, w ramach przedmiotu „Teatr ożywionej formy”.