Radość z nauki w PWSIiP
Około ośmiuset uczestników wzięło udział w łomżyńskiej edycji XV Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Oferta przedstawiona przez Państwową Wyższą Szkołę Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży skierowana była do osób dorosłych, młodzieży (studentów, licealistów i gimnazjalistów) oraz dzieci. Odbyły się wykłady o zróżnicowanej tematyce, od dietetyki wspomagającej procesy uczenia, po negocjacje w biznesie. Przedszkolacy przenieśli się w świat „chemicznej piaskownicy”, licealiści z pięciu województw stanęli w szranki matematycznej rywalizacji, uczestnicząc jednocześnie w wielowątkowym wykładzie dotyczącym „splątania” matematyki, z logika, filozofią i muzyką. Było także oferta dla ciała, m.in. zabiegi pielęgnacyjne na twarz, możliwość dokonania analizy składu masy ciała, a także produkcja brzeczki potrzebnej do wytworzenia staropolskiego trunku, czyli piwa.
– Chcieliśmy pokazać, całą rozpiętość naszych dydaktycznych możliwości. Wyeksponować, to co w nauce jest najciekawsze, a jednocześnie interdyscyplinarne lub powiązane z naszym codziennym życiem. Oferta skierowana była do wszystkich grup wiekowych – tłumaczy dr Aneta Wiktorzak, koordynator festiwalu z ramienia PWSIiP.
Nauka i zabawa
Podczas wykładu mgr Marty Żebrowskiej z Instytutu Medycznego PWSIiP uczniowie dowiedzieli się co powinni jeść, aby wspomóc swój mózg, procesy uczenia się i koncentrację.
– Dodatkowo mieli możliwość wykonania analizy składu ciała. Jest to badanie, dzięki któremu dowiadujemy się z czego zbudowane jest nasze ciało i w jakich proporcjach – mówi mgr Żebrowska.
Studentki Kosmetologii Marta Marczak, Hanna Dauhauskaya i Aleksandra Grzyb uczestniczyły w obchodach XV Festiwalu Nauki i Sztuki na Rynku Kościuszki w Białymstoku. Robiły makijaż twarzy, zabiegi parafinowe na dłonie i manicure biologiczny z malowaniem.
W Instytucie Informatyki i Automatyki PWSIiP było skanowanie i drukowanie na wesoło.
– Potraktowaliśmy temat nauki w sposób lekki, popularnonaukowy. Przybliżyliśmy uczestnikom realia związane z robotyką i programowaniem – mówią studenci Informatyki Mateusz Zalewski i Mikołaj Parfeńczyk, którzy demonstrowali manipulator przemysłowy firmy Astor oraz prosty program do nauki programowania mBlock.
W organizację festiwalu aktywnie włączył się także Instytut Technologii Żywności i Gastronomii PWSIiP. Podczas trwania Dnia Akademickiego na Rynku Kościuszki w Białymstoku pracownicy Instytutu Technologii Żywności i Gastronomii PWSIiP zaprezentowali szeroki wachlarz możliwości przeprowadzenia procesów technologicznych metodami tradycyjnymi z wykorzystaniem nowoczesnej aparatury instrumentalno-badawczej i technologicznej.
- Na stoisku przeprowadzony został, oczywiście w skali laboratoryjnej, pierwszy etap produkcji piwa czyli produkcja brzeczki z użyciem kotła zacierno-warzelnego SpeidelBraumeister – informuje dr Adam Siwek. - Ponadto szczegółowo zostały omówione pozostałe etapy produkcji piwa. Zaprezentowaliśmy także m.in. proces technologiczny produkcji masła z wykorzystaniem maselnicy.
Na stoisku można zobaczyć było wybrane urządzenia stanowiące wyposażenie Instytutu Technologii Żywności i Gastronomii PWSIiP w Łomży takie jak suszarnia fluidalna, kocioł zacierno-warzelny SpeidelBraumeister, śrutownik do słodu, wanna serowarska, prasa do twarogu.
25 maja w Instytucie Technologii Żywności i Gastronomii PWSIiP w Łomży zorganizowano kilka tur zwiedzania hali półtechniki oraz laboratoriów PWSIiP w Łomży oraz laboratorium analiz instrumentalnych. Przeprowadzone zostały warsztaty praktyczne pt. „Technologia produkcji tradycyjnych napojów fermentowanych – brzeczka piwna”, „Nowoczesne technologie produkcji żywności – ekstruzja, liofilizacja” oraz „Badanie czystości powierzchni”.
- Festiwal był doskonałą okazją do promocji nauki, zaprezentowania ciekawych dokonań i rozwiązań technologicznych. Umożliwił postrzeganie nauki jako dostępnej i zrozumiałej, służącej zdobywaniu kompetencji zawodowych i społecznych niezbędnych do spełniania się i realizacji planów zawodowych – dodaje dr Adam Siwek.
Finał VII Łomżyńskiego Konkursu Matematycznego
- W IV wieku p.n.e. powstaje logika Arystotelesa, w połowie XIX wieku algebra Boole’a, w XX wieku Claude Elwood Shannon położył podwaliny pod rewolucję cyfrową – wyjaśniał podczas dygresyjnego wykładu skierowanego do uczestników VII Łomżyńskiego Konkursu Matematycznego dr hab. Marek Gawrysiak z PWSIiP, dowodząc, że najważniejsze odkrycia mają wiele wspólnego z zabawą, muzyką i z pozoru mało znaczącymi wynalazkami, takimi jak np. automatyczny flet zbawiający francuskie elity dworskie. Około dwustu uczniów z pięciu województw wzięło udział w siódmej edycji konkursu organizowanego przez Instytut Informatyki i Automatyki PWSIiP w Łomży. Do finału zakwalifikowało się sto osób. Konkursowi przyświecało motto empirystycznego filozofa Rogera Bacona
„Kto lekceważy osiągnięcia matematyki przynosi szkodę całej nauce, ponieważ ten, kto nie zna matematyki, nie może poznać innych nauk ścisłych i nie może poznać świata”.
„Chemiczna piaskownica” dla najmłodszych
Rektor PWSIiP, dr hab. Robert Charmas, wprowadził najmłodszych studentów w świat magii reakcji chemicznych. Wybuchy mini wulkanów, pokaz wytwarzania piany, spalanie magnezu i sodu w wodzie oraz inne eksperymenty zachwyciły dzieci. W spotkaniu wzięło udział ponad 600 małych studentów z 14 szkół i przedszkoli.
- Największą popularnością cieszyły się wykłady pragmatyczne, dotyczące np. diety wspomagającej mózg, porad kosmetycznych oraz te związane z nowoczesnymi technologiami, np. pokaz robotyczny. Motto festiwalu „Raduj się nauką” wybrzmiało w Łomży – komentuje dr Aneta Wiktorzak z PWSIiP.