XV Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki - relacja AWSD w Białymstoku

17 maja 2017 r. nasze Archidiecezjalne Wyższe Seminarium Duchowne w Białymstoku było gospodarzem wydarzeń w ramach XV Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.

Przez cały dzień festiwalowy była możliwość zwiedzenia budynku seminarium duchownego. Za przewodników robili najmłodsi gospodarze, alumni I Roku.

Pierwszym punktem festiwalowego dnia był wykład ks. dr. Adama Matana o intrygującym tytule „Wszechświat - skończony czy nieskończony?”. Była to dobra okazja odświeżenia podstawowych teorii dt. powstania wszechświata oraz spojrzenia w przyszłość i zadania sobie pytania: czy i jaki koniec może nas czekać.

Po tym wystąpieniu kolejnym punktem była projekcja filmu krótkometrażowego „Cyrk Motyli”, traktującego o prawdziwych wartościach i niepodważalnej godności człowieka.

Po południu miał miejsce cieszący się niezwykłym zainteresowaniem audytorium wykład ks. Jana Bielskiego, byłego ojca duchownego alumnów oraz misjonarza, pt. „Raduj się z misji”. Ks. Jan podzielił się swoim ośmioletnim doświadczeniem pracy na misjach w Argentynie, przybliżył tak egzotyczną tamtejszą kulturę, a także wszystkich chętnych częstował prawdziwą Yerba Mate.

Dzień festiwalowy zwieńczyło Nabożeństwo Majowe w ogrodzie seminaryjnym pod przewodnictwem ojca duchownego, ks. dr. Dariusza Sokołowskiego. Oprócz kleryków i gości festiwalowych uczestniczyli w nim także bardzo licznie zebrani przedstawiciele Grona Przyjaciół Seminarium.

Po nabożeństwie gospodarze zaprosili wszystkich licznie zgromadzonych gości na wspólne grillowanie i radowanie się, bo przecież radość przyświeca całemu naszemu festiwalowi.

dk. Tomasz Mnich