Piknik Naukowy w BPN-T w ramach XV edycji PFNiS - relacja

Za nami Piknik Naukowy, organizowany w ramach XV edycji Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki przez Białostocki Park Naukowo-Technologiczny. Była to świetna okazja do tego, żeby zdobyć nowe umiejętności podczas warsztatów lub spędzić kreatywnie czas z najbliższymi – nie dziwi więc fakt ogromnej ilości osób biorących udział w Pikniku.

Aktywne warsztaty żywieniowe

Piknik Naukowy rozpoczął się od aktywnych warsztatów żywieniowych, zorganizowanych przez projekt Zdrowe Kieszonkowe, dla dzieci ze szkół podstawowych. W trakcie zajęć uczestnicy budowali zdrowe nawyki żywieniowe, dyskutowali na temat wpływu poszczególnych składników na zdrowie oraz poznali, jak ważną rolę pełnią śniadania w naszej diecie.

Warsztaty rakietowe

Następnie nieco starsi uczestnicy (i nie tylko) wzięli udział w warsztatach takietowych w trakcie których zapoznali się z budową i użytkowaniem prostych modeli rakiet. Korzystając z instrukcji i zestawów modeli do samodzielnego montażu każdy skonstruował swoją własną kartonową rakietę, wyposażoną w silnik. Na koniec własnoręcznie zbudowane konstrukcje zostały wystrzelone w powietrze zarówno przez dzieci jak i ich rodziców. Wszystko to odbyło się pod okiem instruktorów Polskiego Towarzystwa Rakietowego.

Warsztaty z Kids Design

Warsztaty z Kids Design organizowane w ramach Pikniku Naukowego w naszym coworku Centroom od pierwszej edycji, która odbyła się 3 lata temu, zawsze przyciągają tłumy rozentuzjazmowanych dzieciaków. Ich rodzice już od pierwszego dnia zapisów walczą o miejsce dla swojej pociechy. W tym roku także wystarczyło zaledwie parę godzin, by 15 wejściówek na te zajęcia rozeszło się jak świeże bułeczki. Nie ma w tym nic dziwnego, bo te barwne, kreatywne warsztaty w ciągu dwóch godzin uczą dzieci jak z kilku dostępnych materiałów wyczarować cuda do swoich pokoików. Wystarczy trochę wyobraźni, chęci i...pomoc rodzica lub prowadzącej. ;) Zajęcia Kids Design w ramach XV Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, 22 maja, prowadziła architekt wnętrz pracująca na co dzień w Centroom, Magdalena Koszczuk. Tematem przewodnim był przedmiot-dekoracja do pokoju dziecięcego. Centroom, będące na co dzień przestrzenią pracy freelancerów, tego dnia "po godzinach" zamieniło się w pracownię kreatywną.

Photoshop - kreatywne projektowanie graficzne

Zwieńczeniem Pikniku Naukowego były warsztaty z projektowania graficznego dla dorosłych, gdzie uczestnicy poznali podstawowe techniki pracy z plikami tj. zdjęciami czy grafikami bitmapowymi. Sposób prezentowania tematu i przekazywania wiedzy przez Tomasza Czecha – certyfikowanego eksperta firmy Adobe, współzałożyciela Young Design Academy, spowodował, że uczestnicy doskonale radzili sobie z powierzonymi im zadaniami, pomimo faktu, że nie mieli dotychczas styczności z programem Adobe Photoshop. Mamy nadzieję, że dzięki zajęciom udało nam się rozbudzić w uczestnikach pasję do projektowania!